Porządek obrad
1. Powitanie obecnych przez Prezesa OKK Ks. dr. [Józefa] Pochodę-Rogowskiego i odczytanie przez tegoż programu zebrania.
2. Referat sprawozdawczy Ks. mgr. Czarneckiego Jana z odbytej konferencji w Warszawie.
[...]
Ks. Czarnecki w swym referacie mówił, że na konferencji początkowo była mowa o Wielkim Stalinie, o bojowniku o Pokój dla wszystkich Narodów. Następnie zebrani na tejże konferencji uczcili pamięć śmierci Stalina jednominutową ciszą.
[...]
W niektórych diecezjach [...] puszczano plotki, że Komisja Księży przestała już istnieć, ponieważ wszyscy Księża zostali ekskomunikowani. Cała ta plotka ma na celu poderwanie autorytetu Komisji Księży. Lecz nasze stanowisko jest na drodze właściwej. My, Księża, powinniśmy zwalczać reakcyjny nastrój wśród duchownych, przyznał to sam Episkopat w związku z kompromitacją Kurii Krakowskiej w procesie*. Dlaczego Episkopat nie stosował ekskomuniki przeciw Ks. Gurgaczowi, Ks. Szepelakowi ani przeciw Ks. Lelito, którzy byli szpiegami, tylko Ks. Prymas uznał natomiast, że wskazane [jest] stosować dekret przeciw nam za redagowanie i wydawanie pisma „Ksiądz Obywatel”.
Na list Ks. Prymasa w sprawie ekskomunikowania Księży członków ZBoWiD za ich patriotyczność Prezydium Głównej Komisji Księży dało odpowiedź Ks. Prymasowi, że stosowanie wobec nas ekskomuniki jest nadużyciem religijnym dla celów politycznych, jest to przeciw słusznej zasadzie powiązania służby dla dobra Kościoła ze służbą dla dobra ojczyzny. Następnie Ks. mgr Czarnecki mówił o ostrożności i czujności wobec przyjmowania nowych członków do Okręgowych Komisji Księży, ponieważ są i tacy, tak zw[ane] wtyczki, które mają polecenie wstąpić do Komisji Księży celem złowrogiej roboty.
Szczecin, 18 marca
Antoni Dudek, Sutanny w służbie Peerelu, „Karta” nr 25/1998.